Кои органи и тъкани се трансплантират?

В наши дни най-често трансплантираните органи и тъкани са бъбреци, черен дроб, сърце, бели дробове, панкреас, костен мозък, роговица, кости и тънки черва.

Кой може да бъде донор на орган за трансплантация?

Една част от органите, които се използват при операциите за трансплантация, се осигуряват от живи донори (обикновено роднини до 4-то коляно), а останалите – от трупни донори. Например, могат да се вземат здрави роговици или бъбреци от лице, което е починало от заболяване на сърцето, и да се трансплантират на пациент със слепота или на такъв с бъбречна недостатъчност. Възстановяването на пациенти с остра сърдечна, чернодробна или бъбречна недостатъчност е възможно само след трансплантация на орган.

Понастоящем навсякъде по света броят на дарените органи е недостатъчен за покриване на нуждите. В Турция например има повече от 40 хиляди пациенти на диализно лечение (за съжаление, повечето млади, на възраст 20-40 години или на средна възраст). Те поддържат жизнените си функции, като се редовно се свързват към апарати за диализа (3 курса седмично, всеки с продължителност 3-4 часа). Това оказва доста отрицателно влияние върху социалния им живот. С трансплантацията на бъбрек тази зависимост се прекратява и продължителността на живота им се увеличава. Положението на пациентите с остра сърдечна или чернодробна недостатъчност е още по-сериозно. Тъй като нямат възможност за помощно лечение като диализата, животът им може да приключи доста бързо.

Трансплантацията на орган добър метод за лечение ли е?

Чрез трансплантацията на орган се удължава продължителността на живота, повишава се качеството му, а в сравнение с методите за лечение при напреднала органна недостатъчност, като например диализа, разходите за трансплантация са много по-ниски. Ето защо бъбречната трансплантация и даряването на органи е от съществено значение от гледна точка на здравеопазването и икономиката във всяка една държава. Освен това се намалява зависимостта на пациентите от заболяването им и загубата на работна ръка се превръща в печалба. Известни са случаи на реципиенти, живели 20 години след трансплантацията. Някои от несемейните са създали семейства, имат деца, започнали са свой бизнес. Подобни примери могат да се дадат и за трансплантации на други органи. Трансплантацията на орган е добър метод за лечение на пациенти с напреднали сърдечни, чернодробни и бъбречни заболявания.

Бъбречна трансплантация се нарича присаждането на нов бъбрек и се налага поради нефункциониращ орган, който влияе върху живота и ежедневните дейности. Бъбречната трансплантация е метод, позволяващ поддържане живота на пациента.

Заблуди относно бъбречната трансплантация

1) Заблуди във връзка с реципиента:

  1. Възраст:Всеки, който е на крака, е потенциален реципиент. Правят се пълни изследвания на пациента, уточнява се дали за него е по-подходяща диализата или трансплантацията, и в зависимост от това се взема решение. Противно на известното, има много малко на брой пациенти, които не са подходящи за трансплантация.

Пациенти с хепатит B или C: Имам хепатит B или C. Може ли да ми се направи трансплантация? Много добър въпрос. Преди 5 години не беше възможно. Но в момента могат да се правят операции за трансплантация и на пациенти с хепатит В или С. Правят се допълнителни изследвания и ако се установи, че това е по-доброто решение, се извършва трансплантация. Екипът ни извършва трансплантации на 90% от пациентите с хепатит В или С.

БДиабетици: Може ли да се извърши трансплантация на диабетик? 1/3 от направените трансплантации са на диабетици. Диабетът и бъбречната недостатъчност увреждат едни и същи органи и тъкани. С извършването на бъбречна трансплантация организмът се освобождава от голям стрес. За да предизвика диабетът бъбречна недостатъчност, трябва да минат най-малко 15-20 години, а средният живот на присаден бъбрек е около 15-20 години.

ВПритеснения относно несъвместимост на тъкани: Някои потенциални донори смятат, че трансплантация не е възможна поради несъвместимост на тъканите. Но новите изследвания показват, че нивото на съвместимост на тъканите не е от толкова голямо значение. Дори да се трансплантира бъбрек от донор с 0% тъканна съвместимост, този бъбрек функционира приблизително толкова, колкото и бъбрекът от донор-родител, а продължителността на живота на този бъбрек е по-дълга от тази на бъбрек, взет от трупен донор.

ГНесъвместимост на кръвната група: Дори при наличието на донор, понякога кръвните групи на някои от пациентите ни са несъвместими. Като решение на този проблем започнахме да прилагаме метода на кръстосана трансплантация. Чрез този метод съчетаваме пациентите с несъвместими кръвни групи и осигуряваме извършване на трансплантацията. С помощта на метода на кръстосаната трансплантация за 2,5 години здравето си възстановиха 20 пациента в Измир и 72 пациента в Истанбул.

 

Медихилс доставя до всеки един, независимо с какъв социално-икономически статус, международните стандарти за болнични услуги чрез философията си за „Здраве за всеки“.

Полезни връзки

Политика на поверителност

Намерете ни:

гр.София, бул.Патриарх Ефтимий / ул.Цар Самуил No:1, ет. партер No:4

+359 888 688 805

office@medihills.com