През последните години, заедно със значителното развитие в областта на репродуктивната медицина и разработката на нови методи, все по-вече се увеличава и шансът двойки, които в миналото не са могли да имат деца, днес да изживяват това щастие. Традиционните и хирургични методи в многото случаи бяха бессилни, но днес ин витро терапията вече с всеки изминат ден дава все по-големи надежди за сдобиавне то им със така желаното собственно здраво бебе.  Двойки, подали заявление в ин-витро отделенията на болници МЕДИКЪЛПАРК, преминават предварителна консултация със специалисти по инфертилитет  (сиерилитет), по време на която се оценява актуалното им състояние и се поставя диагноза. Следват подробни гинекологични прегледи с цел установяване на необходимите изследвания и методи. Анализът на крайните резултати води до точното подбиране на необходимите стимулационни протоколи, които по принцип са с доказан на световно ниво ефект. На пациенти, приети за лечение, успешно се прилагат следните манипулации и процедури: стимулационнен протокол и контролирана овариална хиперстимулация (КОХ), пункция на фоликули, класически ин витро метод (IVF), микроинжекционен метод (ICSI), IMSI метод или подбиране на сперматозоиди чрез 6000-8000 пъти микроскопско увеличаване, бластоцист трансфер (ембриотрансфер на петия ден), изкуственно изтъняване на ембрионалната ципа, ембриотрансфер, замразяване на ембриони, генетично изследване на ембриони преди трансфер (PCD). При мъжки инфертилитет състоянието се оценява от опитни специалисти уролози и са прилагат микро TESE процедури, с което се дава възможност и на мъже с азоспермия да станат бащи.  Какво е инфертилитет (стерилитет)? Инфертилитет (стерилитет) е състояние, когато при редовен и нормален 12 месечен сексуален живот без контрацептиви не се постига забременяване. Посещението при лекар не трябва да се отлага когато пациентите са на и над 35 години. В нашето съвремие за инфертилитет може да се говори при 10 % от младите семейства.

Какво е ин витро оплождане?
Това е процедура при двойки с установена диагноза “инфертилитет”, когато яйцеклетките, произведени в организма на жената се вземат със специални спринцовки, оплождат се със сперматозоидите от мъжа в лабораторни условия и получените ембриони се присаждат в матката на жената. Използването на помощни репродуктивни методи вече дава големи надежди на много двойки по пътя им към осъществяване на мечтите.

КОИ СА МЕТОДИТЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ИНФЕРТИЛИТЕТ (СТЕРИЛИТЕТ)?
Интраутеринна инсеминация (IUI) 
при този метод първо със специални медикаменти се стимулират яйчниците. Когато фоликулите в тях достигнат определени размери се прави стимулираща инжекция . След необходимия период на изчакване, фоликулите с помощта на специална много тънка канула се присаждат директно в матката. Интервенцията се прави в лабораторията по андрология.
Ин витро фертилизация – VF
Както и при инсеминация, яйцеклетките се стимулират със специални медикаменти. С това се осигурява култивиране на повече брой яйцеклетки. Преди да се пукнат яйцеклетките под специална анестезия с помощтта на ехографски апарат се събират яйцата от фоликулите. В лабораторни условия около всяка яйцеклетка се поставят по около 50.000 – 60 000 сперматозоиди и се изчаква оплождането им. След осъществяването му се следи процесът на делене, подбира се най-добрия от ембрионите, и с помощта на ехографски апарат, в гинекологична позиция и се поставя в директно в самата матка. 
Микроинжекция (интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди (ICSI)
Eтапът на оплождане и тук е като при ин витро метода. Разликата е тази, че сперматозоидите се поставят в самата яйцеклетка с помощта на микроскоп. Следователно на такава процедура могат да бъдат подложени дори хора с много малък брой на сперматозоидите. От култивираните ембриони най-жизненоспособните се поставят в матката. Замразяване на ембриони (криопрезервация) Останалите след ембриотрансфера ембриони, получени при ин витро или микроинжекционен метод, могат да бъдат запазени чрез замразяване. Благодарение на тази процедура, в случаите на несполучливо зачеване или при желание за повторно забременяване, методите могат да се прилагат отново без да има нужда от стимулиращ етап и этапа за събиране на яйца. Асистирано излюпване или асистиран хетчинг Това е процедура, при която под микроскоп изкуственно се изтънява ембрионалната стена с цел улесняване на ембриона при прикрепването му към стената на матката. Методът се използва при пациенти на 35 и повече години, при ембриони със стена дебела над нормата и при тези с многократни неуспешни опити за забременяване.  Тестикуларна спермна аспирация (TESА) Когато в семенната течност липстват сперматозоиди обикновенно се мисли, че няма производство на такива или са запушени или недоразвити спермните канали. При слабо развити или запушени канали се взема проба от семенната течност и се правят изследвания за наличие на спермни клетки в нея. Микроинжектиране на получените по този начин сперматозоиди се прави с цел зачеване. Тестикуларна спермна Екстракция (TESE) При случаи на неуспешен TESA метод и когато спермното производство е много недостатъчно чрез хирургическа намеса се взема тестисна тъкан за извличане на сперматозоиди. Получените по този път сперматозоиди се използват за ICSI метод.
При кого може да се прилага ин витро терапията?

  1. Тубуларен фактор; тръбите са запушени, деформирани или операционно извадени.
    2. При силно проявени вътрекоремни слепвания, които препятстват попадането на яйцеклетките в тръбите.
    3. Проблеми с овулацията. Двойки, при които има проблеми с овулацията и на които им е прилагано стимулиране и инсеминация без постигнато забреняване.
    4. Ендометриоза; състояние при което тъканта, която като норма трябва да се намира в матката, се е разпространила в пространството около тръбите, яйчниците и по вътрекоремните органи.
  2. Мъжки фактор; в спермната течност няма сперматозоиди или количеството и качеството на сперматозоидите са недостатъчни, или е на лице сериозно морфологично изменение във формата им.
    6. необясним инфертилитет; двойки, които са преминали неуспешни етапи на лечение.
    7. Имунологичен инфертилитет; когато в семенната течност или в репродуктивната система на жената се произвеждат антитела и не се постига очакваният резултат от вакцинация.
    8. Когато възрастта на жената е напреднала.
    9. Когато е необходимо генетично изследване
    на ембрионите.
    10. Въпреки неколкократните опити на инсеминация не е постигната бременност.

КАК СЕ ПРОВЕЖДА ЛЕЧЕНИЕТО НА ИНФЕРТИЛИТЕТ? 
Предварителна консултация
През този период лекарят ви изследва и анализира всички резултати след което определя правилния за вас индивидуален метод за лечение. При необходимост мошат да се поискат допълнителни изследвания. Удобният за вас метод на лечение се установява след прецизен анализ на състоянието ви.

Подготовка за лечение 
Пациентът, който желае ин витро терапия бива прегледан от ин витро специалист, преминава ехографско изследване. При необходимост допълнително се правят спермален анализ, нормонални тестове, цветна снимка на матката. Всички споменати процедури и изследвания се осъществяват през дадения менструален период и през следващия се почва терапията. 

Етапи на лечение
През първия ден на менструацията си пациентката трябва да се свърже със центъра и да поиска час за преглед за следвашия или по следващия ден. По време на прегледа се оценява актуалното състояние на матката и яйчниците, изследва се дали има евентуални пречки за започване на лечение. Отговорната медицинска сестра обеснява подробно и показва на пациентката кои лекарства и как точно трябва да се приемата. Съвременните медикаменти позволяват пациентката, без нужда от медицински персонал, да си прави инжекциите вкъщи или да прибегне до помощта  на някой свой близък. През определени периоди я викат за прегледи. За около 4-6 контролни прегледа фоликулите достигат размери подходящи за събиране. И когато са готови се прави инжекция за стимулиране. Тук е възможно да се направят необходимите изследвания за установяване и предотвратяване на заболявания като таласемия, средиземноморска анемия при ембрионите. Така се постига присаждане на здрави ембриони и следователно се предотвратява предаване на заболяванията в новите поколения.

 

Медихилс доставя до всеки един, независимо с какъв социално-икономически статус, международните стандарти за болнични услуги чрез философията си за „Здраве за всеки“.

Полезни връзки

Политика на поверителност

Намерете ни:

гр.София, бул.Патриарх Ефтимий / ул.Цар Самуил No:1, ет. партер No:4

+359 888 688 805

office@medihills.com